حمام باغ لله كرمان


حمام باغ لله مربوط به دوره قاجاره هتل گواشير كرمان و در كرمان، خيابان شريعتي، كوچه شماره ۱۳ واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۳۰۶۶ به عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده. باغ لله ۲۰۰ سال سابقه داره و قبلاً باغ بزرگي بوده كه متعلق به خواجه اتابك بزقوش از عرفاً و سياستمداران كرمان بوده و گرمابه اي هم كه در اين محله هتل گواشير كرمان واقع شده هم به هتل جهانگردي كرمان دستور او ساخته شده. به گواه تاريخ، اين حمام از قديمي ترين حمام هاي استان كرمان به شمار مي ره. اين بنا به دليل عدم نگهداري مناسب، در حال تخريب كامله. اين حمام تا چندي هتل گواشير كرمان پيش فعال بود  هتل جهانگردي كرمان ولي بعد از آن به دليل بالا آمدن آب هاي زيرزميني تعطيل شد و هم اكنون به دليل انباشته شدن فاضلاب در آن به منشا بيماري هاي عفوني در منطقه تبديل شده. امكان ريزش آن راه گذران رو تهديد مي كنه و هتل جهانگردي كرمان به محلي براي تجمع معتادان تبديل شده.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۳:۴۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

دشت لوت كرمان


دشت لوت به صورت بيابان وسيع  هتل هاي كرمان ماسه اي و ريگي، محدوده اي است بين استان هاي خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان و كرمانه. بيابان لوت بين دو گسل نهبندان تو شرق و ناي بند تو غرب قرار داره. در دشت لوت چاله ها يا هتل هاي كرمان حوضه هاي محلي متعددي وجود داره كه هركدوم دسته اي از رواناب هاي سطحي اطراف رو دريافت مي كنن. تو دشت لوت پهنه هاي كويري عمدتا هتل پارس كرمان تو داخل يا حاشيه اين حوضه ها (چاله هاي محلي) و يا در هتل هاي كرمان قسمتي از مسير جريان هاي فصلي هتل پارس كرمان و موقتي پديد اومدن. به طور كلي وسعت كوير در دشت لوت نسبت به زمين هاي ماسه اي و ريگي چندان زياد نيست و يا به عبارتي از چنان اهميتي برخوردار نيست كه بتونه بر چشم انداز طبيعي اون تاثير گذار باشه. از اين نظر دشت لوت درست در مقابل دشت كوير قرار داره كه بيشتر وسعت آن را كوير پوشش داده هتل پارس كرمان است؛ بنابراين همان طور كه محققان جغرافيا در نوشته هاي خود به كرات تاكيد كرده اند، اطلاق هتل پارس كرمان كوير لوت بر اين واحد صحيح نيست و بايد از آن به عنوان دشت لوت يا بيابان لوت نام برد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۳:۱۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ميدان گنجعلي خان كرمان


ميدان گنجعلي خان كه به شكل هتل جهانگردي بم مستطيل است، مجموعه‌اي از عناصر شهر را به دور خود جمع كرده است. بازار گنجعلي‌خان اين مجموعه، همچون ساير بازارهاي سنتي ايران، معماري ديدني و جذابي دارد كه صرف قدم زدن در آن تجربه‌اي لذت‌بخش را برايتان به ارمغان مي‌آورد. حمام اين مجموعه نيز اكنون به موزه مردم‌شناسي كرمان تبديل شده هتل جهانگردي بم و در كنار بازديد از موزه، زيبايي بنا نيز بسيار ديدني و ستودني است. ضرابخانه گنجعلي‌خان كه اكنون به موزه سكه تبديل شده است، مجموعه‌اي هتل كرمان از سكه‌هاي قديمي را در كنار هم جمه كرده تا پذيراي علاقه‌مندان هتل جهانگردي بم باشد.ديگر بخش‌هاي اين مجموعه شامل آب‌انبار، مدرسه، كاروانسرا و سراي گنجعلي‌خان است كه مي‌توانيد هتل كرمان از آن‌ها بازديد كنيد. همچنين براي دسترسي به مجموعه گنجعلي‌خان مي‌توانيد به مركز هتل كرمان قديمي شهر كرمان مراجعه كنيد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲:۳۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

ارگ بم


ارگ بم بزرگترين سازه خشت و هتل ارگ جديد بم گلي در جهان بود كه در نزديكي شهر بم در استان كرمان قرار دارد. ارگ بم كه در مسير جاده ابريشم قرار دارد از مكانهاي ديدني و از آثار تاريخي كرمان است كه در سده ۵ پيش از ميلاد ساخته شده است و هتل ارگ جديد بم تا سال ۱۸۵۰ پس از ميلاد نيز همچنان مورد استفاده بود. ارگ بم عضوي از منظومه اي بزرگ از بناهاي تاريخي است كه آن را در ميان هتل پارسيان آزادي بم گرفته اند و در مساحتي بالغ بر ۶ كيلومتر مربع و بر فراز تپه اي به ارتفاع ۶۱ متر واقع شده است. شامل شهر قديم و قلعه, قريب به ۲۰ هكتار (طول ضلع غربي ارگ ۵۲۰ و عرض هتل ارگ جديد بم آن ۴۳۰متر مي باشد ) وسعت هتل پارسيان آزادي بم داشت و مسافت ارگ و قلعه , قريب ۶ هكتار بود. سه سمت قلعه را باغ و خانه هاي مسكوني و زمينهاي كشاورزي محصور نموده و ضلع شمالي در امتداد رودخانه پشت رود قرار گرفته است. هتل پارسيان آزادي بم كل بنا يك دژ بزرگ است كه در قلب آن، ارگ واقع شده، اما به دليل ظاهر پرابهت ارگ كل بناي دژ به عنوان ارگ بم ناميده مي شود.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲:۰۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

محله باستاني سورو


محله باستاني سورو واقع هتل ايران بندر عباس در شهر بندر عباس در بخش مركزي از توابع شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان و يكي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. محله  سورو در غرب شهر بندرعباس قرار دارد . از اين هتل ايران بندر عباس محله سكه‌هاي متعددي مربوط به دوران مختلف به ويژه دوران ساساني، صفويه و قاجاريه به دست آمده‌است كه اكنون در موزه بندرعباس نگهداري مي‌شود . از سكه‌هاي مشكوفه چنين بر مي‌آيد كه ملوك هرمز صاحب ضرابخانه بوده‌اند و به غير از مسكوكات مس و نقره، مسكوكات طلا هم ضرب مي‌كرده‌اند . درسال ۱۹۲۵، تعداد ۶۴ سكه طلا ضرب ملوك هتل ليپار چابهار هرمز و جرون در قريه گودو كشف شده‌است . نگاهي تاريخي ، اجتماي هتل ايران بندر عباس و فرهنگي به منطقه سورو كمتر نوشته در باره تاريخ بندر عباس(گامرون) مي توان يافت كه در ان به بندر سورو هتل ليپار چابهار اشاره نشده باشد در بعضي از اين نوشته ها به عنوان بندري كوچك در مقابل جزيره هرمز ، در نوشته ديگري بعنوان هتل ليپار چابهار دهكده ماهيگيري در ساحل فارس يا بندري در مسير جاده هرمز به فارس، ياد شده است .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴:۴۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

مسجد گله داري


مسجد گله داري واقع در بخش هتل هرمز بندر عباس مركزي شهرستان بندر عباس ويكي از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايرانيان هتل آتيلار بندر عباس است. اين مسجد در سال ۱۲۹۶ هجري قمري در شهر بندرعباس ساخته شده و داراي صحن، شبستان و مناره و منبر زيباست . شبستان بزرگ مسجد داراي ۳۶ ستون مزين به گچبري است . اين بناي تاريخي در وسط شهر بندر عباس قراردارد. اين بنا در محله اوزي هاي بندرعباس واقع گرديده و بر طبق كتيبه سنگي آن ، توسط حاج شيخ هتل هرمز بندر عباس احمد گله داري- به جاي مسجد كوچكتري از قرن سيزدهم بنا گرديده است . اين مسجد بر روي صفه اي به ارتفاع 5/1متر بنا گرديده و مشتمل هتل آتيلار بندر عباس بر، صحن ، ايوان، شبستان ستوندار، مأذنه و شبستان زمستاني است .شبستان مسجد به صورت مربع داراي 16 ستون استوانه اي بر پايه مربع است . چسبيده به ديوارها نيز هتل هرمز بندر عباس نيم ستون هايي تعبيه شده است . ستون ها و نيم ستون هاي مزبور توسط طاق هايي با قوس شكسته به همديگر متصل شده و سطحي را براي پوشش تيرچوبي مسجد فراهم ساخته اند . پوشش شبستان، به كمك تيرها و تخته هاي هتل آتيلار بندر عباس چوبي و اندود ضخيم گلي صورت گرفته است .


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴:۲۹ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

باغ چهل تن شيراز


باغ چهل تن يا بقعه چهل تنان، در مسافتي كوتاه از شمال حافظيه وجنب باغ جهان نما،همراه با  محوطه اي مشجر و با صفا است كه داراي چهل سنگ  هتل آپارتمان جهان نماي شيراز مزار هم اندازه مي باشد. قدمت اين باغ به دوره زنديه برميگردد. در اين بقعه چهل قبر كوچك در دو رديف در كنار هم هتل هما بندر عباس جاي گرفته اند. اين چهل قبر مربوط به چهل نفر درويش است كه در هتل آپارتمان جهان نماي شيراز زمانهاي گذشته در اين مكان كه به صورت باغي مصفا بوده زندگي مي كرده و مشغول عبادت بوده اند و چون هركدام وفات مي يافته ديگران او را دفن كرده تا بدين ترتيب كه هر 40 نفر به تدريج دار فاني را وداع مي گويند و قبورشان در كنار هم در ضلع شرقي حياط در كنار ديوار قرار گرفته است.ا ين سنگها فاقد نوشته هستند و در بين دو رديف آنها باغچه كوچكي است كه در آن گلكاري شده است. در سال 1257 ه.ق هتل آپارتمان جهان نماي شيراز به دستور معتمدالدوله فرهاد ميرزا قاجار، حاكم وقت فارس چهل سنگ قبر موجود به يك اندازه بريده شده و  هتل ونوس چابهار بدون هيچگونه نوشته اي بر روي مزارها به موازات هم گذاشته شد. در آرامگاه چهل تنان علاوه بر چهل قبر گمنام،دو عارف و اديب شيراز به نامهاي شيخ ابواسحق معروف به شيخ اطعمه(متوفي 830 ه.ق) شاعر، و حشمت هتل هما بندر عباس شيرازي (1369 ه.ق مساوي با 1330 ه.ش)  به خاك سپرده شده اند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴:۱۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

رزرو هتل هما بندر عباس


هتل هما بندر عباس پنج ستاره و لوكس، با معماري هتل هما بندر عباس مدرن، در منطقه اي آرام ودر كنار ساحل زيباي خليج نيلگون فارس واقع شده. هتل هما بندر عباس با طبيعت دلنشين اطراف هتل در هم آميخته، تا منظره اي بديع از تركيب آبي دريا رابا سبزي باغ در مقابل چشمان شما به تصوير كشد. هتل هما بندر عباس در كنار خورشيد غوطه ور در آب،‌ با بهترين امكانات و با مجرب ترين كادر در نزديك ترين موقعيت به مهمترين بنادر جنوب كشور آماده پذيرايي از ميهمانان و مسافران شهر بندر عباس مي باشد. ن هتل داراي بهترين امكانات اقامتي نظير استخر روباز، كافي شاپ ساحلي، رستوران ستاره دريايي كنار استخر، رستوران مرواريد 24 ساعته، كافي شاپ مرجان 24 ساعته، پاركينگ اختصاصي، آسانسور، هتل هما بندر عباس اتاق كنفرانس، كافي نت، صندوق امانات رايگان در داخل اتاق ها، روم سرويس 24 ساعته، خشكشويي، آرايشگاه، بانك، مركز خريد و اسكله اختصاصي مي باشد. هتل هما همچنين داراي 187 اتاق و سوئيت لوكس با منظره منحصر بفرد مي باشد كه طبق آخرين استانداردهاي جهاني مجهز شده و با استفاده از پرسنلي مجرب و آزموده و همچنين با قرارگيري در كنار مهمترين بنادر جنوب كشور، آماده ميزباني از ميهمانان گرانقدر مي باشد.اين هتل 7طبقه با آسانسور است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۳:۵۱ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

شهر شيراز


شهر شيراز، مركز استان فارس هتل تالار شيراز به طول 40 كيلومتر و عرضي متفاوت بين 15 تا 30 كيلومتر با مساحت 1268 كيلومتر مربع به شكل مستطيل در جنوب غربي ايران قرار دارد. مختصات جغرافيايي شيراز عبارتست هتل ناي ذي ني ريز از 33 درجه و دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 29 دقيقه عرض شمالي. ارتفاع از سطح دريا بيش از 1500 متر مي باشد  و در هتل تالار شيراز منطقه كوهستاني زاگرس واقع شده است. جمعيت شيراز در سال ۱۳۹۰ خورشيدي بالغ هتل ناي ذي ني ريز بر ۱،۴۶۰،۶۶۵ نفر بوده كه اين رقم با احتساب جمعيت ساكن در حومه  شهر به ۱٬۷۰۰٬۶۸۷ نفر مي‌ رسد. اطراف شيراز را رشته كوههاي نسبتاً مرتفعي به شكل حصاري استوار ، احاطه كرده اند كه از لحاظ سوق الجيشي و حفظ شهر اهميت ويژه اي دارند هتل تالار شيراز. اين شهر از سمت غرب به كوه كوه دراك، از سمت شمال به كوه‌هاي بمو، سبزپوشان، هتل ناي ذي ني ريز چهل‌مقام و باباكوهي (از رشته كوه‌هاي زاگرس) محدود شده‌ است.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۳:۳۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |

باغ ارم شيراز


تاريخ ساخت و بنيانگذار اوليه هتل اطلس شيراز باغ ارم شيراز، بهدرستي مشخص نيست؛ ولي توصيفهايي از آن در سفرنامههاي متعلق به قرن دهم و يازدهم هجري آمدهاست.اين باغ در روزگار سلجوقيان و آل اينجو پا برجا بوده است. در زمان زنديه هم كريمخان زند هتل اطلس شيراز در سازندگي و بهسازي اين باغ كوشيد. در زمان قاجاريه اين باغ به مدت ۷۵ سال به دست سران ايل قشقايي افتاد. در اين زمان عمارتي در اين باغ ساخته شد. اما در زمان سلطنت ناصر الدين شاه قاجار عمارتي ديگر توسط حسين علي خان نصير الملك پي ريزي شد كه با مرگ وي خواهر زاده او ابولقاسم خان نصير الملك امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت هتل پارك شيراز نيمه كاره را تكميل كرد. اين عمارت تا كنون پابرجاست.[۱] اين باغ تنوع گياهي بسيار بالايي دارد و گياهان بسياري از اقصا نقاط جهان در اين باغ كاشته شده است؛ به شكلي هتل اطلس شيراز كه باغ در قالب يك نمايشگاه از انواع گلها و گياهان درآمدهاست. در حال حاضر اين باغ در اختيار دانشگاه هتل پارك شيراز شيراز است؛ باغ گياهشناسي آن در اختيار دانشكده كشاورزي و ساختمان باغ در اختيار دانشكده حقوق قرار دارد. در تاريخ ۶ تيرماه ۱۳۹۰ در سيوپنجمين اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو باغ ارم شيراز به همراه هشت باغ هتل پارك شيراز ديگر ايراني در فهرست ميراث جهاني ثبت گرديد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط چاپ | ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۳:۱۳ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |